5 múdrych spôsobov, ako využiť vianočný bonus

Do 20. decembra 2021 bude vyplácanie 13. platu zodpovedné za prísun 232,6 miliárd R$ do brazílskej ekonomiky, podľa údajov Medziúniového oddelenia pre štatistiku a socioekonomické štúdie (Dieese). Keď je zdroj dobre riadený, môže pracovníkovi pomôcť vyrovnať financie, odstrániť niektoré plány z papiera alebo byť prvým krokom k organizácii finančnej budúcnosti.

Ako rozumne využiť 13. plat?

Na to je dôležité definovať, ako budú peniaze použité. „Upadnutie do finančného chaosu na konci roka je bezprostredným rizikom, o to viac v tomto roku, keď stále čelíme dôsledkom intenzívnej krízy,“ varuje prezident Brazílskej asociácie finančných pedagógov (Abefin) Reinaldo. Domingos.

V hodnotení poradcu a finančného pedagóga Valdilei Jacoba je správny spôsob použitia 13-ky ten, ktorý pomáha pracovníkovi zlepšiť jeho stav. „Na to je potrebné, aby si človek bol vedomý svojho finančného života prostredníctvom mesačného monitorovania, aby vedel, aké peniaze prichádzajú, čo odchádzajú, kam idú, aké sú jeho dlhy a aký je nedostatok. dlhodobé ciele sú strednodobé a dlhodobé,“ radí.

Na základe týchto informácií odborníci vysvetľujú, že je možné stanoviť priority na použitie peňazí. Pozrite si to nižšie!

vyčistiť meno

Tým, ktorí sú v omeškaní, môže zdroj pomôcť dostať sa z tejto situácie, vyčistiť meno a získať späť kredit.

„Je dôležité začať s dlhmi, ktoré sú po lehote splatnosti a ktoré majú vyššie úrokové sadzby, ako je napríklad kreditná karta, ktorá musí byť splatená úplne a nie len čiastočne,“ varuje Jacob.

O dlhoch s veriteľmi sa podľa neho odporúča rokovať. „Zamestnanci by mali venovať pozornosť aj rôznym veľtrhom Clean-name; ktoré obchody a inštitúcie robia na konci roka.“

platiť dlhy

Pre tých, ktorí majú neuhradené dlhy, aj keď nie sú po lehote splatnosti, sa podľa odborníkov dajú peniaze použiť na ich splatenie, pokiaľ to neohrozí iné finančné záväzky. Preddavky a platby v hotovosti pomáhajú pri uplatnení zliav.

Darovať na konci roka

Aj toto je možnosť využitia 13. platu, ale je potrebná opatrnosť. „Ideálne je v tejto chvíli konať podľa životnej úrovne a rešpektovať rozpočet,“ zdôrazňuje Domingos.

Na tento účel odporúča vytvoriť si zoznam ľudí, ktorí budú prezentovaní, preskúmať ceny a uprednostniť propagačné akcie. „Po Vianociach je bežné mať výpredaje a akcie, takže ak to môžete nechať na darčeky počas tohto obdobia, nájdete dobré ceny.“

Uložiť

Šetrenie znamená šetrenie peňazí na neskoršie použitie. „Vždy je to dobrá alternatíva, pokiaľ už má človek vyriešené ostatné situácie: splnené základné potreby, zaplatené dlhy, núdzová rezerva,“ ilustruje Jacob.

Odborník pripomína, že začiatok roka si vyhradzuje mimoriadne výdavky, ako sú IPTU, IPVA, uniformy, zápisné a školské potreby. Riešením extra výdavkov v januári môže byť sporenie 13-teho.

investovať

Tí, ktorí majú účty v modrej farbe, môžu prideliť peniaze na investovanie, čo znamená, že ušetrené peniaze sa vyplatia. Je vhodné, aby prvá investícia smerovala k vytvoreniu núdzovej rezervy. Tí, ktorí ho už majú, sa môžu snažiť diverzifikovať svoje portfólio.

Vzhľadom na vysokú sadzbu Selic sú atraktívnejšie produkty s pevným výnosom ako Direct Treasury a CDB s dennou likviditou. Záujemcovia o prvé kroky v oblasti variabilného príjmu sa môžu rozhodnúť investovať do realitných fondov, ktoré sú považované za bezpečnejšie možnosti v porovnaní s inými aktívami.

Jacob zdôrazňuje dôležitosť štúdia každej aplikačnej modality. „Pred akýmkoľvek typom investície je potrebná hĺbková štúdia na zaistenie bezpečnosti. Dnes je na internete k dispozícii niekoľko materiálov, ako aj odborníkov, ktorí o téme hovoria didaktickým a ľahko zrozumiteľným jazykom.“ Domingos sa domnieva, že investovanie by mohlo byť prvým krokom k tomu, aby sa rok 2022 stal rokom úspechov. „Rok 2021 bol ťažký, ale to nás nemôže prinútiť prestať snívať.“

Ako majú firmy riešiť vyplácanie 13. platu?

Zákon definuje, že 13. plat môže byť vyplatený v jednej alebo dvoch splátkach. Prvá splátka môže byť zaplatená medzi 1. februárom a 30. novembrom bežného roka a zodpovedá polovici 13. splátky zamestnanca.

Termín zaplatenia prvej splátky je teda vždy posledný novembrový deň. Zamestnanci môžu požiadať, aby bola táto platba vykonaná vopred a vyplatená spolu s príspevkom na dovolenku. Je veľmi bežné, že firmy uhradia aj prvú splátku 13. spolu s dodatočnou dovolenkou.

Druhá splátka 13. platu je tá, ktorá predstavuje celkovú výplatu tejto sumy a musí byť zaplatená do 20. decembra aktuálneho mesiaca. Pri výpočte 13. platu treba riadne zvážiť všetky zmeny platov a odvody za prácu.

A ako už možno viete, mnohé firmy majú problémy s organizáciou vyplácania 13. platu, pretože nevedia presne, koľko dní zamestnanec vymeškal v práci, ani koľko nadčasov by sa mu malo k tejto odmene a tomuto typu odmeny zaplatiť. problém môže spôsobiť veľkú bolesť hlavy manažérom aj zamestnancom.

About admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *