5 tüüpi töötajaid, keda oma käivitusreisil leiate (ja kuidas neid hallata)

Mitu aastat tagasi, kui ma alles alustasin ettevõtjana, tutvustas sõber mulle kontseptsiooni, mille nimi oli “Serengeti juhtimine”. Tema eeldus oli, et uue tööandjana pean ma tegelema paljude erinevate isiksustega, kellest igaüht esindab olend, keda võid leida Ida-Aafrika tasandikel ringi liikumas.

Ta tegi muidugi nalja – teie töötajad ei ole hunnik loomi, kes Tansaanias jootmisaugus ellujäämise nimel võitlevad –, kuid nad kindlasti käituvad mõnikord nii.

Kuna olin hõivatud oma ettevõtte juhtimisega, unustasin Serengeti juhtimise mõneks ajaks täielikult. See kõik tuli mulle ühel päeval tagasi, kui oleksin parema meelega ripsmed tangidega välja tõmbanud, kui et oleksin pidanud veel ühe töötaja kriisiga toime tulema.

Mulle tuli äkki pähe, et Serengeti juhtimine võib tegelikult olla kasulik juhtimistehnika.

Vajasin paremat viisi, kuidas kiiresti tuvastada erinevad isiksused, kellega mul oli tegemist, et neid tõhusalt juhendada. Lõppude lõpuks usaldasin ma oma väärtusliku äri nende kätte. Muidugi on Serengeti juhtkond vähendav, kuid kui juhite uut idufirmat, mõistate peagi, et mõnel päeval, kui te ei leia viisi naerda, tahate põgeneda – võib-olla isegi Serengeti.

5 Serengeti töötajate tüüpi

1. Gasellid

Gasellid on kaugeltki kõige rikkalikumad töötajad, keda oma käivitusafaril kohtate. Neid on erineva isiksusetüübi ja temperamendiga, kuid neil on üks omadus, mis neid seob: peaaegu universaalne vastumeelsus karjast kõrvale kalduda. Need inimesed hoiavad pead maas, et järgmise palgani ellu jääda. Nende muutustele vastupanuvõime tõttu leiate gasellide seas harva juhte või uuendajaid. Need on tavaliselt etteaimatavad, kuid võivad olla ka õhukese nahaga. Keskpärasuse säilitami on gasellid sageli kiired teisi süüdistama, kui midagi läheb valesti. Kui peate kunagi kedagi vastutama, oodake, et ta spurtib kriisist kriisi, jättes draama ja lõpetamata projektid tema tolmu alla.

2. Ahvid

Ahvid on need töötajad, kes, kuigi sageli targad ja võimekad, kipuvad tööl lolli tegema. Ahvide järelevalve võib olla hullumeelne, kuid ärge kiirustage nende kasulikkust allahindlust tegema. Ahvid võivad tuua töökeskkonda nii vajalikku kergust. Kuigi need inimesed võivad häirida ja motiveerida, saab ahve enamasti hallata – erinevalt hüäänidest.

3. Hüäänid

Hüäänid on töökoha koristajad. Nad on oportunistid, kompulsiivsed valetajad ja tagatorkijad. Hüäänid toituvad kontorijuttudest, nagu oleks see äsja tapetud gaselli korjus ning jätavad endast maha haiget tunded ja puhtaks korjatud produktiivsuse. Järelevalveta jäetud hüäänid rebivad teie ettevõtte seestpoolt välja.

4. Lõvid

Lõvisid on lihtne märgata: just nemad on need, kelle ülbus varjutab sageli nende võimeid. Nad võivad olla kõiketeadjad või, mis veelgi hullem, töökoha kiusajad. Kuna lõvid ei talu üldiselt keskpärasust, võivad gasellid olla teie töötajate lõvide peami sihtmärgiks. Kui õpite neid siiski haldama, võivad lõvid areneda teie kõige väärtuslikumateks ja usaldusväärseimateks meeskonnaliikmeteks. Tihti saavad neist head müügiinimesed ja juhid; nende usaldus võib kliente võita, isegi kui nende abrasiivsus põhjustab mõnikord konflikte töökaaslastega.

5. Ninasarvikud

Ninasarvikud on inimesed, kes panevad oma nina lihvkivile ja künnavad läbi kõike, mis neile ülesandeks on antud. Need on kindlad ja töökindlad. Need on ka äärmiselt haruldased. Kui juhite väikest kuni keskmise suurusega ettevõtet, on teil õnne, et teie palgal on üks või kaks. Ninasarvikute kaitsmine ja kasvatamine peaks olema iga omaniku/halduri jaoks esmatähtis.

Startupi metsloomade haldamine

Gasellide karjatamine

Kuna gaselle on tööjõu hulgas palju, leiad end nendest ümbritsetuna, kui alustad oma ettevõtlikku seiklust. Nad on oma olemuselt konflikte vältivad ja nõuavad tavaliselt vähem juhtimist kui teie teised töötajad, välja arvatud ninasarvikud. Olen aastate jooksul töötanud kümneid gaselle ja suhtun nendesse siiani ambivalentselt. Jah, need tegid minu tööd juhina lihtsamaks, kuid ei aidanud ka minu ettevõtte tootlikkusele ega kasvule palju kaasa. Nad ei jäta oma ametiajal erilist muljet ja lahkumisel veelgi vähem muljet. Tegin aastaid tihedat koostööd mitme gaselliga ja mul on siiani raske nende nimesid meelde jätta, kui minult nende kohta küsitakse.

Tülitsevad ahvid

Mulle meeldivad ahvid. Ma tõesti. Kuigi need, kelle olen palganud, nõudsid oma ülesannete täitmi peaaegu pidevat järelevalvet ja sagedast turgutamist, olid need minu ettevõtete jaoks positiivsed. Eriti ühel naisel oli nii nakatav huumorimeel, et ta otsis minu kohandatud raamipoodi uusi kliente justkui spontaanselt. Rahavoo suurenemine kompenseeris enam kui kogu aja, mille ta raiskas lõbutsemisele. Hoides ülejäänud töötajaid peaaegu pidevas õmbluses, tõstis ta ka töötajate moraali. Aastaid hiljem on ta endiselt sõber ja üks minu kõigi aegade lemmik-ja meeldejäävamaid töötajaid.

Hüäänide vältimine

Kui mul oleks ajamasin, siis ma ei kasutaks seda kella tagasi valimi, et dinosaurustega jalutada või Adolph Hitlerit välja võtta. Selle asemel kasutaksin seda selleks, et takistada oma nooremat hüääne palkamast. Hüäänid võivad olla võluvad ja neid peetakse sageli lõvideks. Ärge laske end petta. Olen oma karjääri jooksul palganud suhteliselt vähe selliseid sotsiopaate, kuid oh poiss, kas nad on kunagi jätnud püsiva mulje. Üks mees (keda ma tegelikult ei palganud – ta oli endise omaniku käest kinni jäänud) sõlmis minu klientidega väljaspool kaupluse lahtiolekuaega “erilisi” tehinguid ja taskuraha siis endale. Teisel naisel oli autoriteediga nii suur probleem, et ta üritas minu ettevõtet saboteerida, tehes mind oma klientidele ja oma töökaaslastele halvasti. Kui tuli aeg ta vallandada, lasin sellel karjuvaks tikuks üle minna. Rohkem kui kümme aastat hiljem kripeldan ikka veel, kui sellele kogemusele mõtlen. Ma oleksin pidanud seda tulemas nägema. Intervjuu ajal andis ta endise tööandja kohta alatu kommentaari. Siis ma tegin selle ära, kuid ma ei tee seda viga enam kunagi. Isegi kui teie ametikohale kandideerijate kogum on madal, võtke teadmi kõik punased lipud, mis hoiatavad teid võimaliku hüääni eest, ja põgenege nende hullude tegijate eest kaugele vastupidises suunas.

Lõvide taltsutamine

Minu kogemuse kohaselt on lõvi taltsutamine väärt investeering teie ettevõttesse. Palkake liiga palju inimesi ja te vajate probleeme, kuid asetage üks või kaks võtmepositsioonile ja vaadake, kuidas teie äri hakkab tõusma! Need inimesed kipuvad olema temperamentsed ja võivad vajada peaaegu sama palju järelevalvet kui teie töötajate ahvid (olge lihtsalt valmis rohkem ego silitama kui turgutama). Pidage meeles, et lõvisid motiveerivad sageli rohkem raha, prestiiž ja tiitlid kui teie muud tüüpi töötajad. Kui müüsin oma karkassipoe kogenematutele omanikele, asus juhataja kohale üks minu juures töötanud naistest. Hiljem avas ta oma poe. Täna on ta äärmiselt edukas ärimees. Ta oli kindlasti lõvi. Kui sa seda loed, on tõenäoline, et ka sina oled see.

Ninasarvikute kaitsmine

Nagu gasellid, eelistavad ninasarvikud hoida madalat profiili. Erinevalt gasellidest ei motiveeri neid hirm. Selle asemel tunnevad need inimesed uhkust oma töö üle ja tahavad anda endast parima. Nad on harva juhtimismaterjalid – nad eelistavad mitte ise lollustega tegeleda –, kuid kui see inimene midagi teeb, teevad nad seda tavaliselt esimesel korral õigesti. Nad on paksu nahaga ja taluvad konstruktiivset kriitikat, kuid nende peamine motivatsioon on hästi tehtud töö. Kuid nende töökindlus muudab need kalduvaks ülekoormusele; omanikel ei soovitaks oma ninasarvikutele liiga palju toetuda. Nagu hüään, kuid vastupidisel põhjusel peaksite õppima seda intervjuu ajal märkama. Ja siis palka ta kohapeal. Kord, kui mu äripartner kellegagi meie ettevõttes töökoha saami intervjueeris, vaatas taotleja mulle otsa ja naeratas mulle nii siira, et tundsin, nagu oleksin teda igavesti tundnud. Teadsin, et 30 sekundi jooksul pärast temaga kohtumist saab ta selle töö. Ta elas minuga aastaid ja me oleme täna lähedased sõbrad – lihtsalt ärge öelge talle, et nimetasin teda ninasarvikuks.

About admin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga