8 peamist käivitamise ebaõnnestumise põhjust

Miks väikeettevõtted ebaõnnestuvad? Ettevõtluse läbikukkumine ei ole midagi, millele tahate äri alustades mõelda. Kuid kui soovite, et teie ettevõte õnnestuks, peate teadma ja vältima neid kaheksat levinud põhjust, miks ettevõtted ebaõnnestuvad.

Vastavalt statistika Väikeettevõtete administratsiooni (SBA) 2021. aastal avaldatud andmete kohaselt kukub umbes 32% alustavatest ettevõtetest läbi enne kahte aastat. Veidi üle poole (51,1%) alistub äritegevuse ebaõnnestumisele viie aasta jooksul. 10. aastaks jääb ellu vaid 33,6%. 15-aastane elulemus on 25,7%.

See statistika on üsna sünge. Ja aastal 2022 on väikeettevõtete ellujäämine veelgi suurem mure koroonaviirusega seotud languste, tarneahela häirete ja inflatsiooni tõttu.

Kuigi on palju tingimusi, mis võivad põhjustada ettevõtte ebaõnnestumist, on väikeettevõtete tegevuse lõpetamise põhjus tavaliselt see, et nad teevad ühe või mitu levinud viga.

Siin on kaheksa peamist äri ebaõnnestumise põhjust ja mida saate nende vältimi teha.

Miks väikeettevõtted ebaõnnestuvad

1. Alustate oma äri valedel põhjustel

Ettevõtte ebaõnnestumise põhjus on sageli seotud põhjusega, miks omanik ettevõtte alustas. Kas teie peamine põhjus oma ettevõtte asutami on soov teenida palju raha? Kas arvate, et kui teil on oma ettevõte, veedaksite rohkem aega perega? Või äkki sa ei peaks kellelegi teisele vastama? Kuigi need on eelised, mille mõned edukad ettevõtjad pärast aastatepikkust rasket tööd saavutavad, ei pruugi need olla põhjused ettevõtte alustami.

Ettevõtte asutamise õiged põhjused – põhjused, mis viivad eduka ettevõtte loomiseni – on järgmised:

 • Teil on kirg ja armastus selle vastu, mida te teete, ning olete haritud uuringu ja uurimise põhjal kindlalt veendunud, et teie toode või teenus täidaks turul tõelise vajaduse.
 • Sul on pealehakkamist, sihikindlust, kannatlikkust ja positiivset suhtumist. Kui teised rätiku sisse viskavad, oled sihikindlam kui kunagi varem.
 • Ebaõnnestumised ei alista sind. Õpid oma vigadest ja kasutate neid õppetunde ärinõuannetena, mis aitavad teil järgmisel korral edu saavutada. Edukate ettevõtete omanike uuringud on näidanud, et nad omistasid suure osa oma edust “varasematele ebaõnnestumistele tuginemisele” ja ebaõnnestumiste kasutamisele “õppeprotsessina”.
 • Sulle meeldib iseseisvus ja oled osav enda kätte võtma, kui vajatakse loomingulist või intelligentset lahendust. See on eriti oluline rangete ajapiirangute korral.
 • Sulle meeldib – kui mitte armastada – kaasinimene ja näita seda oma aususe, aususe ja teistega suhtlemise kaudu. Saad läbi ja saad hakkama erinevat tüüpi inimestega.

SEOTUD: Kuidas alustada ettevõtet

2. Turgu pole või see on liiga väike

Parimad äriideed kukuvad läbi, kui müüdavale kaubale pole turgu või kui turg kaob ootamatult majandusmuutuste või loodusõnnetuste tõttu. Kuigi te ei saa katastroofe ennustada, peate enne ettevõtte asutamist kindlaks tegema, kas sellel, mida kavatsete müüa, on turg ja kas see turg on piisavalt suur, et olla kasumlik. Pidage meeles, et “kõik” ei ole turg. Turg peab olema identifitseeritav klientide rühm, kelleni jõuate olemasolevate turundusrahade ja ressurssidega.

Äritegevuse ebaõnnestumise vältimi pärast käivitamist peavad ettevõtete omanikud pidevalt jälgima ka oma turgu ja klientide muutuvaid vajadusi.

3. Halb juhtimine

Paljudes ettevõtete ebaõnnestumist käsitlevates aruannetes tuuakse ebaõnnestumise põhjusena välja halb juhtimine. Uutel ettevõtete omanikel puuduvad sageli asjakohased äri- ja juhtimisteadmised sellistes valdkondades nagu rahandus, ostmine, müük, tootmine ning töötajate palkamine ja juhtimine. Kui ettevõtte omanik ei tunne ära, mis tal ei lähe hästi, ja otsib abi, võib ettevõte ebaõnnestuda ja oma tegevust lõpetada. Probleemi lahendami saavad väikeettevõtete omanikud harida end puuduvate oskuste osas, palgata kvalifitseeritud töötajaid või tellida töö pädevatelt spetsialistidelt.

Ettevõtluse hooletussejätmine võib olla ka selle allakäik. Oluline on regulaarselt uurida, korraldada, planeerida ja kontrollida kõiki oma äritegevuse tegevusi. See hõlmab turu-uuringute ja kliendiandmete jätkuvat uurimist – valdkonda, mida võib pärast ettevõtte asutamist rohkem tähelepanuta jätta.

Edukas juht on ka hea juht, kes loob tootlikkust soodustava töökliima. Neil on oskus palgata pädevaid inimesi ja neid koolitada ning nad on võimelised delegeerima. Hea juht on ka osav strateegilises mõtlemises, suudab visiooni ellu viia ning suudab vastu astuda muutustele, teha üleminekuid ja näha ette uusi tulevikuvõimalusi.

4. Ebapiisav kapital

Ebaõnnestunud ettevõtete tavaline äriraha viga on ebapiisavad tegevusvahendid. Uued ettevõtete omanikud ei mõista sageli rahavoogusid või alahindavad, kui palju raha neil ettevõtte käivitami vaja on. Selle tulemusena on nad sunnitud sulgema enne, kui neil on olnud õiglane võimalus edu saavutada. Neil võib olla ka ebareaalne ootus müügist saadava tulu osas.

Oluline on kindlaks teha, kui palju raha teie ettevõte nõuab. Peate teadma mitte ainult oma ettevõtte alustamise kulusid, vaid ka ettevõtte jätkamise kulusid. Oluline on mõista, et paljudel ettevõtetel kulub aasta või kaks, et käivitada. See tähendab, et teil on vaja piisavalt raha, et katta kõik kulud, kuni müük suudab need kulud lõpuks tasuda. See ettevõtte käivitamise kalkulaator aitab teil ennustada, kui palju raha teil on vaja oma ettevõtte käivitami.

SEOTUD: Kust leida raha ettevõtte alustami

5. Vale asukoht

Teie kolledži professoril oli õigus – asukoht on enamiku kohalike ettevõtete edu jaoks ülioluline. Kui teie ettevõte vajab klientidega kohtumi sissesõiduliiklust või professionaalset asukohta, on ettevõtte hea asukoht õiges kogukonnas hädavajalik. Halb asukoht võib põhjustada katastroofi isegi kõige paremini juhitud ettevõttele.

Mõned tegurid, mida tuleks arvesse võtta:

 • Kus on teie kliendid
 • Liiklus, juurdepääsetavus, parkimine ja valgustus
 • Vajadus lao- või seadmete ladustami
 • Konkurentide asukoht
 • Hoone seisukord ja ohutus
 • Kohalikud soodustusprogrammid ettevõtete alustami kindlates sihtpiirkondades
 • Ajalugu, kogukonna maitse ja vastuvõtlikkus uuele ettevõttele potentsiaalses kohas

Kui teil tavaliselt ei ole teie ettevõtte asutusse kliente ega kliente sisenemas, võib teie alustami ideaalne asukoht olla teie enda kodu.

6. Planeerimise puudumine

Igaüks, kes on kunagi olnud eduka suursündmuse eest vastutav, teab, et ilma hoolika, metoodilise, strateegilise planeerimise ja raske tööta poleks edu järgnenud. Sama võib öelda enamiku äriedu kohta.

Kõigil ettevõtetel on oluline omada äriplaan. Paljud väikeettevõtted kukuvad läbi, kuna nende äriplaanis on olulisi puudusi. See peab olema realistlik ja põhinema täpsel, praegusel teabel ja haritud tulevikuprognoosidel.

Komponendid peaksid sisaldama:

 • Ettevõtte kirjeldus, visioon, eesmärgid ja edu võtmed
 • Turuanalüüs
 • Tööjõuvajadused
 • Võimalikud probleemid ja lahendused
 • Finants: põhiseadmed ja tarnenimekiri, bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude analüüs ning müügi- ja kulude prognoos
 • Konkurentsipõhine analüüs
 • Turundus-, reklaam- ja müügiedendustegevus
 • Eelarve koostamine ja ettevõtte kasvu juhtimine

Lisaks nõuab enamik pankureid äriplaani, kui soovite oma ettevõttele täiendavat kapitali hankida.

7. Ülepaisutamine

Ettevõtluse ebaõnnestumise peamine põhjus on liigne laienemine sageli siis, kui ettevõtete omanikud ajavad edu segamini sellega, kui kiiresti nad saavad oma äri laiendada. Optimaalne on keskenduda aeglasele ja ühtlasele kasvule. Paljud pankrotid on põhjustatud kiiresti laienevatest ettevõtetest.

Samal ajal ei taha te kasvu alla suruda. Kui teil on kindel kliendibaas ja hea rahavoog, laske oma edul aidata teil määrata õige mõõdetud tempo. Mõned märgid selle kohta, et laienemine võib olla õigustatud, hõlmavad suutmatust täita õigeaegselt klientide vajadusi ja töötajatel on raskusi tootmisnõuetega sammu pidada.

Kui laienemine on pärast hoolikat ülevaatamist, uurimist ja analüüsi õigustatud, tehke kindlaks, mida ja keda peate oma ettevõtte kasvuks lisama. Kui õiged süsteemid ja inimesed on paigas, saate keskenduda oma ettevõtte kasvule, mitte teha kõike selles ise.

8. Veebisaidi ja sotsiaalmeedia kohaloleku puudumine

Lihtsamalt öeldes, kui teil on täna ettevõte, on teil vaja veebisaiti ja kohalolekut sotsiaalmeedias. Periood.

Ainuüksi USA-s oli neid 307 miljonit Interneti-kasutajat 2022. aasta alguses ja e-kaubanduse müük ulatub prognooside kohaselt enam kui 1 triljoni dollarini.

Vähemalt peaks igal ettevõttel olema professionaalse välimusega ja hästi kujundatud veebisait, mis võimaldab kasutajatel hõlpsasti oma ettevõtte kohta teada saada ning kuidas oma tooteid ja teenuseid kasutada. Kui teenindate kohalikke kliente, peaks teie veebisait sisaldama teie aadressi, telefoninumbrit ja lahtiolekuaegu ning olema loetletud Google’i minu ettevõte seega kuvatakse see siis, kui ostjad otsivad teie müüdavat toodet asukoha järgi (näide: „Itaalia restoranid minu lähedal”).

Isegi kui teie ettevõttesse ei tule kliente ja/või saate suurema osa oma ettevõttest võrgustike ja soovituste kaudu, vajate veebisaiti, et potentsiaalsed kliendid saaksid enne teile helistamist teie ettevõtte kohta uurida. Kui teil pole veebisaiti ja teie konkurendid seda teevad, jääte sellest ilma.

Teil peavad olema sotsiaalmeedia profiilid nende teenuste kohta, mida teie klientuur kõige tõenäolisemalt samal põhjusel kasutab. Kui te seda ei tee, ei näe te välja professionaalne ja kaotate äri konkurentidele, kellel on vähemalt profiil populaarsetel sotsiaalmeedia saitidel.

Kui teil on tooteid, mida saab veebis müüa, või saate veebis tellimusi vastu võtta, on see lisakasu. Kuid minimaalselt vajate veebisaiti, mis annaks klientidele teada, mida pakute ja millist kasu nad teiega äri ajades saavad.


Mis puutub mis tahes uue ettevõtte edusse, siis olete lõpuks teie – ettevõtte omanik – oma edu “saladus”. Paljude edukate ettevõtete omanike jaoks ei olnud ebaõnnestumine kunagi valik. Need inimesed, kes on varustatud indu, sihikindluse ja positiivse mõtteviisiga, näevad kõiki tagasilööke ainult võimalusena õppida ja kasvada. Enamikul isehakanud miljonäridel on keskmine intelligentsus. Neid eristab nende avatus uutele teadmistele ja valmisolek õppida kõike, mida edu saavutami vaja läheb.

SEOTUD: Mida teha, kui teie ettevõte ebaõnnestub

Kohustustest loobumine: selle lehe sisu on ainult informatiivsel eesmärgil ja see ei kujuta endast juriidilist, maksu- ega raamatupidamisalast nõuannet. Kui teil on mõne nende teemade kohta konkreetseid küsimusi, pöörduge litsentseeritud spetsialisti poole.

About admin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga