Ako digitálna transformácia mení spôsob, akým riadime

Čas čítania: 5 minút

Výraz digitálna transformácia je na vzostupe. Pre mnohých malých a stredných podnikateľov sa to však zdá byť niečo úplne vzdialené ich realite. Pravdou však je, že investícia do technológií je dostupnejšia, ako sa zdá.

Stále ste vo veku spravovania cez papiere a tabuľky v Exceli? Potom je tento obsah pre vás! Pochopte, čo je digitálna transformácia a ako môže vašej spoločnosti pomôcť dosiahnuť výraznejšie výsledky!

Čo je digitálna transformácia?

Hoci mnohí podnikatelia veria, že digitálna transformácia je pre ich realitu niečo zložité a nemožné, údaje ukazujú opak. Niekoľko podnikov už používa dôležité technológie pre svoje marketingové akcie aj pre riadenie a rýchlo sa vyvíjajú.

Podľa informácií SEBRAE sa v štátoch São Paulo a Paraná koncentruje najväčší počet malých a stredných firiem, ktoré využívajú systémy riadenia (35 % skúmaných podnikov), nasleduje Santa Catarina s 34 %. A trendom je, že toto číslo rastie.

Čo je však digitálna transformácia?

Pojem môžeme definovať ako proces, v ktorom firmy využívajú technologické riešenia na zlepšenie svojich výsledkov a výkonnosti, vrátane spôsobov riadenia.

Táto technológia môže byť rôznorodá, od robustných riešení priemyselnej automatizácie, napríklad, po riadiace systémy, ktoré pomáhajú automatizovať interné procesy, zlepšujú integráciu medzi sektormi a ponúkajú tímom vyššiu efektivitu a produktivitu.

Aké sú výhody investovania do digitálnej transformácie pre riadenie podniku?

Ak stále neinvestujete do digitálnej transformácie, zoznámte sa s niektorými z hlavných, ktoré môžu technológie priniesť do vášho podnikania.

Zvýšená efektivita a produktivita

Technológia umožňuje predovšetkým automatizáciu rutinných procesov. Práve tie si vyžadujú čas zamestnancov a nie sú podstatné pre stratégiu firmy.

Takto je možné znížiť náklady bankovými hodinami a dodatočnou prácou. A tiež zvýšiť produktivitu tímov, pretože budú mať čas sústrediť sa na procesy, ktoré podniku prinášajú výsledky.

Pomocou systému riadenia je napríklad možné integrovať sektory a činnosti. V malom obchode je pri predaji určitého produktu technológia automaticky schopná odstrániť položku zo skladu. Okrem vystavenia faktúry zákazníkovi a odoslania údajov na daňový úrad analyzuje množstvo produktov zostávajúcich na sklade a zapíše kredit do cash flow.

Všetko sú to byrokratické postupy, ktoré si často vyžadujú čas viacerých zamestnancov. Vďaka automatizácii sa tieto opakujúce sa úlohy postarajú o technológie, čo vašim tímom poskytne väčšiu svižnosť a istotu v súvislosti s údajmi.

Napríklad manuálne spravovanie zásob môže spôsobiť niekoľko chýb a nezrovnalostí, najmä ak sú vaše tímy preťažené. Ale s technológiou sú informácie spoľahlivejšie a bezpečnejšie.

Integrácia sektorov

Aby spoločnosť mohla pracovať efektívne, je nevyhnutné, aby existovala integrácia oddelení. Napríklad je potrebné zosúladiť akcie a nákupný sektor.

Bohužiaľ, práca s tabuľkami a papiermi neumožňuje túto integráciu – a dôležité informácie o vašej firme sa môžu stratiť alebo zastarať.

Ukážme si to na riadení zásob, ktoré sa v mnohých malých a stredných podnikoch stále vykonáva manuálne prostredníctvom tabuliek.

Ak zamestnanec zabudne aktualizovať zásoby, predaj môže kúpiť menej produktov, ako je potrebné, čo ohrozí jeho schopnosť slúžiť zákazníkom. Alebo naopak, nakúpte viac, ako je potrebné, čo sa odrazí na financiách vašej spoločnosti – a mohli by ste skončiť s „uviaznutým“ produktom.

Keď vaše sektory fungujú v harmónii a informačných tokoch, je pre celú spoločnosť jednoduchšie zosúladiť sa a rozhodnutia sú strategickejšie.

Vylepšené rozhodovanie

Manažér tiež veľa ťaží z digitálnej transformácie, najmä preto, že teraz má v rukách presnejšie údaje o svojom podnikaní.

Ľahšie tak pochopíte, ako sa darí predajom, urobíte si realistické finančné prognózy, pochopíte nákupné správanie vašich spotrebiteľov, zhodnotíte dni v týždni s väčším a menším tokom zákazníkov a mnoho ďalších bodov.

Na základe všetkých týchto údajov je jednoduchšie robiť správne rozhodnutia, ktoré skutočne pozitívne ovplyvňujú spoločnosť, ako sú úspory a znižovanie nákladov, plánovanie akcií, nákup produktov prispôsobených potrebám vašej klientely atď.

Umožňuje strategické riadenie

Pri tomto všetkom je jasné, že jeho riadenie bude oveľa strategickejšie. Koniec koncov, všetky vaše sektory budú „hovoriť rovnakým jazykom“ a budete mať spoľahlivé údaje, aby ste mohli robiť svoje finančné projekcie, štruktúrovať sektor predaja, lepšie porozumieť svojim zákazníkom a lepšie sa s nimi rozhodovať.

Výsledkom je pevnejší, udržateľnejší a škálovateľnejší rast vašej spoločnosti. Okrem toho, že umožníte diferenciáciu vášho podnikania.

So správnou technológiou môžete znížiť prevádzkové náklady a zlepšiť svoju ziskovú maržu, napríklad tým, že budete ponúkať produkty za konkurencieschopnejšie ceny a vyniknúť vo svojom odvetví.

To všetko sa odráža vo výsledkoch vašej spoločnosti, ktorá sa stáva ziskovejšou a efektívnejšou.

Ako investovať do digitálnej transformácie?

Keď ste videli všetky tieto výhody, ste už presvedčení, že investujete do digitálnej transformácie? Vedzte, že na rozdiel od toho, čo si mnohí myslia, nepotrebujete veľké finančné príspevky, aby ste dosiahli dobré výsledky. Predsa len, existujú skvelé technologické riešenia určené práve pre malé a stredné firmy.

Tu je niekoľko dôležitých rád:

  1. identifikovať technologickú úroveň vašej spoločnosti a zistiť, ktoré procesy sa už spoliehajú na technológiu;
  2. analyzovať, či sú použité nástroje primerané alebo zastarané. A ak sú sektory integrované a prinášajú najlepšie možné výsledky;
  3. poznať svoje slabé stránky a prevádzkové prekážky a vedieť, čo treba naliehavejšie vyriešiť;
  4. hľadajte technologické riešenia, ktoré pomáhajú riešiť tieto problémy a ktoré sú v súlade s vaším odvetvím a realitou;
  5. hodnotiť stupeň inovácie týchto technológií a myslieť v dlhodobom horizonte;
  6. vytvoriť skupinu zameranú na digitálnu transformáciu. Bude schopný neustále hľadať inovatívne riešenia a možnosti využitia technológií vo svojom podnikaní;
  7. zahrňte aj technológie do vašej obchodnej stratégie;
  8. posilnite kultúru inovácií a umožnite svojim zamestnancom využívať dostupné technológie a myslieť inak.

Záver

Digitálna transformácia sa samozrejme neudeje zo dňa na deň. Preto musí byť celý tento proces veľmi dobre premyslený a naplánovaný. Môžete naprogramovať kroky na začatie digitalizácie v rámci vášho podnikania, kým celá vaša spoločnosť nebude v súlade s najnovšími riešeniami vo vašom odvetví.

Ako ste videli, digitálna transformácia je niečo, čo sa už deje vo väčšine spoločností. A jeho popieranie oneskoruje rozvoj podnikania a ohrozuje jeho rastový potenciál.

Koniec koncov, technológia je nevyhnutná na automatizáciu procesov, ponúkanie vyššej produktivity tímom, integráciu sektorov a zlepšovanie rozhodovania, vďaka čomu je každé riadenie strategickejšie a efektívnejšie, čo podporuje udržateľný a škálovateľný rast spoločnosti.

About admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *