Čo sú ciele OKR a na čo slúžia

Ciele OKR, známe po celom svete ako metodika, ktorá premenila Google na elektráreň, sú vynikajúcou stratégiou zacielenia pre váš tím. Chcete vedieť viac? Pozrite si článok, ktorý sme pre vás pripravili.

Práca s cieľmi je určite najlepšou stratégiou na zabezpečenie rastu vášho podnikania a odhodlania vášho tímu. Aj keď ide o riadenie ľudí, a cieľová zmluva poskytuje príležitosti na angažovanosť a dosahovanie výsledkov svojimi talentami.

Avšak vždy, keď hovoríte o cieľoch, vyvstáva otázka: ako vytvoriť ciele, ktoré dokážu motivovať vašich zamestnancov? A čo viac, ako ich prinútiť pracovať ako tím, aby dosahovali konzistentnejšie výsledky?

Koniec koncov, je to tímová práca, ktorá poskytuje efektívne riešenia pre organizáciu.

V tomto zmysle sú OKR vynikajúcim nástrojom na riadenie výkonnosti, ktorý vám umožňuje vytvárať ciele pre váš tím. Stali sa svetoznámymi po tom, čo ich prijal Google a vygenerovali transformáciu vo výsledkoch spoločnosti.

V dnešnom článku si povieme niečo o cieľoch OKR a ukážeme si, aké výhodné je použiť tento framework na posilnenie výsledkov vášho tímu.

Napokon, ako povedal Peter Drucker: „Čo sa nedá zmerať, to nedokážeš“. Spoznajte preto ciele OKR a zmerajte výsledky svojho podnikania.

Sledujte s nami!

Keď príde na meranie výsledkov, okamžite myslíme na technológiu…

Monitorovanie výkonu vášho tímu je prvoradé, aby ste zabezpečili výsledky. Aj stanovenie cieľov je stratégiou riadenia výkonnosti.

Ďalším vynikajúcim spôsobom, ako sledovať výkon vášho tímu, je dobrý HR softvér. S využitím technológií je možné vykonávať riadenie výkonnosti efektívnym a automatizovaným spôsobom.

Tiež si nemôžeme nechať ujsť príležitosť povedať vám, že BYŤ má najlepší technologický nástroj, ktorý pomôže vášmu HR pri riadení cieľov vášho tímu.

SER HCM má modul výkonu a vývoja, ktorý vám umožňuje robiť všetko od zmluvy cieľov, cez PDI a dokonca aj implementáciu nepretržitá spätná väzba so svojím tímom. Ide o kompletný nástroj na automatizáciu strategického riadenia ľudí vo vašej spoločnosti.

Vedieť je veľmi jednoduché! len vstúp kontakt kontaktujte náš tím a vyžiadajte si demo.

Teraz k cieľom OKR!

Ciele na čo?

Stanovenie cieľov je ako dať svojmu tímu kompas.

Aby však bol kompas efektívny, musí byť kalibrovaný. Také sú ciele. Ciele musia byť jasné, konkrétne a ľahko pochopiteľné.

V skutočnosti sme tu už hovorili o cieľoch. SMARTako vynikajúci nástroj na stanovenie cieľov, ktoré má váš tím sledovať a dosiahnuť.

OKR je však veľmi odlišná metodika ako SMART. Je to preto, že si to vyžaduje zmenu myslenie organizácie.

SMART ciele predstavujú jednoduchý a efektívny spôsob, ako nastaviť a sledovať ciele pre váš tím. A fungujú veľmi dobre, bez ohľadu na organizačnú kultúru.

Na druhej strane ciele OKR si vyžadujú zmenu. Spoločnosť musí byť ochotná prehodnotiť svoju situáciu Komunikácia a vzťah s tímom. Ale vieš čo? Stojí to za to!

Čo sú OKR?

Ciele a kľúčové výsledky, skratka používaná na identifikáciu cieľov, ktoré vedú k sledovanému cieľu. V súhrne sú ciele OKR agilný model riadenia rozvoja. Táto skratka je opísaná ako:

  • Ciele (O): Je to to, čo chce spoločnosť stručným spôsobom. Dobrý cieľ musí byť dobre opísaný, aby ľudia pochopili dosah jeho dosiahnutia.
  • Kľúčové výsledky (KR): budú ciele stanovené na dosiahnutie cieľa spoločnosti.

Preto bude cieľom vždy niečo kvantitatívne a merateľné. Na druhej strane, kľúčové výsledky budú kvalitatívne a ambiciózne, to znamená, že čím nezabudnuteľnejšie, tým lepšie!

Okrem toho vaše Kľúčové výsledky musia byť jasné a ľahko pochopiteľné. Pamätáte si na SMART ciele, o ktorých sme hovorili vyššie? Napriek tomu, že ide o rozdielne metodiky, na vytvorenie svojho môžete použiť metódu SMART Kľúčové výsledky.

Stručne povedané, môžeme povedať, že na to, aby bol cieľ považovaný za veľmi dobrý, musí povedať, čo sa dosiahne a ako sa to bude merať. O tom sú ciele OKR!

Premena individuálnych cieľov na globálne výsledky

Cieľom OKRs je transformovať organizačnú kultúru prostredníctvom riadenia cieľov a ukazovateľov. Táto transformácia je mimoriadne dôležitá pre upevnenie kultúry vysokej výkonnosti v spoločnosti.

Keďže sú jednoduché a transparentné, stimulujú sústredenie a motiváciu tímov. A práve preto sa stali takými populárnymi.

Tiež nezáleží na tom, aký veľký je váš tím. Či už ide o štíhly tím alebo veľký tím, ciele OKR budú rovnako efektívne prínosom pre vašu spoločnosť. Sú totiž prispôsobiví akejkoľvek realite.

Stručne povedané, cieľom cieľa OKR je, aby sa celý tím pohyboval rovnakým smerom, s rovnakou inšpiráciou a dosiahol rovnaký výsledok. Teda pretaviť jednotlivé ciele do globálnych výsledkov!

Kľúčové vlastnosti cieľov OKR

Ciele budú vždy najlepšou alternatívou na zabezpečenie toho, aby váš tím dosiahol sľubné výsledky. Čo však robí ciele OKR efektívnejšie, sú ich hlavné charakteristiky.

  • Kratšie cykly: Ciele OKR sa vytvárajú a prehodnocujú v kratších cykloch, čo umožňuje lepšie riadenie ich efektívnosti.
  • Transparentnosť: v tomto rámci má celá spoločnosť prístup k cieľom. To uľahčuje nielen pochopenie, ale aj zapojenie. Samozrejme, strategické ciele môžu zostať súkromné!
  • Flexibilita: Ciele OKR sú definované kolektívne a podporujú participáciu zamestnancov, decentralizujúce rozhodnutia.
  • Rušivé: Ciele OKR podporujú inovácie a posúvanie hraníc. Majú koncepciu mesačné zábery, čo vo voľnom preklade znamená „let na Mesiac“. To znamená, že to povzbudí váš tím, aby sa zameral na vyššie výsledky.

Ciele OKR tiež nie sú spojené so žiadnymi kompenzačnými stimulmi. Preto váš tím nebude mať žiadny odpor pri dosahovaní vyšších cieľov.

Na záver

Všimli sme si, že so všetkými zmenami, ktorými svet trpí, je naliehavé podporovať organizačné transformácie.

Týmto spôsobom sú ciele OKR výbornou stratégiou, ako držať krok s rýchlosťou zmien vo svete. Veď v tradičnom modeli stanovovania cieľov je veľmi bežné, že tieto ciele sú ročné.

To ich však môže urobiť zastaranými vzhľadom na neustále zmeny na trhu a v pracovnoprávnych vzťahoch.

Ciele OKR preto vďaka svojim kratším cyklom lepšie zodpovedajú výzvam neustále sa vyvíjajúceho sveta. Výhody je možné vnímať v rôznych spoločnostiach, ktoré podobne ako Google dosiahli exponenciálne výsledky z jeho implementácie.

Takže ste pripravení implementovať ciele OKR vo vašej spoločnosti? Vaše výsledky určite zmenia históriu vášho podnikania.

Páčil sa vám tento článok a chcete sa dozvedieť viac o strategickom riadení ľudí? Prihláste sa na odber nášho newslettra. Každý týždeň tu máme nový obsah a vy ho máte z prvej ruky.

Využite príležitosť a sledujte nás na sociálnych sieťach a majte prehľad o všetkých novinkách BYŤ mať pre vašu spoločnosť.

About admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *