Faktúra a faktúra – aký je rozdiel?

V dennom predaji rôznych obchodných prevádzok, daňový kupón a faktúra takmer stotožňujú spotrebitelia a dokonca aj niektorí obchodníci.

V skutočnosti sú tieto dva dokumenty rovnako dôležité, pokiaľ ide o výber daní, ale majú určité výrazné rozdiely vo vzťahu k iným funkciám.

Vedeli by ste však presne povedať, ktoré to sú rozdiely, funkcie a dôležitosť každého z týchto dokumentov? Zistite nižšie a už nepochybujte!

Koniec koncov, čo je faktúra?

Faktúra je povinný doklad vystavený pri kúpe produktu alebo služby. Vo všeobecných riadkoch je nákupná transakcia zdokumentovaná vystavením faktúry, ktorá slúži aj na výber daní. Nepoužitie je považované za trestný čin krátenia dane.

Inými slovami, faktúra eviduje prevod vlastníctva tovaru alebo služby poskytnutej právnickou osobou v prospech fyzickej osoby alebo inej spoločnosti. Obchod teda odovzdá tovar alebo preukáže službu, ktorá bude poskytnutá tým, ktorí produkt spotrebovali a zaplatili.

Faktúra zvyčajne obsahuje údaje o prevádzke podniku ktorá predávala tovar alebo služby, ako je meno, kontaktná adresa a CNPJ, okrem množstiev a vlastností predávaného produktu, záruka spojená s tovarom, príslušné hodnoty a dane z incidentov.

Vlastníctvom faktúry má spotrebiteľ svoje práva garantované zákonom pri podávaní sťažností orgánom na ochranu spotrebiteľa. No nielen, keď si spotrebiteľ vyžiada svoju faktúru, zabezpečuje výber daní, ktoré sa použijú pre spoločné dobro obyvateľstva, či už pri výstavbe škôl, škôlok, dláždení ulíc a budovaní verejných nemocníc.

Hlavné rozdiely medzi faktúrou a NF-e

S technologickým pokrokom zameraným na oblasť komerčného riadenia sa elektronická faktúra javí ako veľmi efektívny zdroj, pretože robí optimalizáciu vnútorných procesov podniku praktickejšou.

Výmenou papiera NF-e šetrí zamestnancom čas, pretože už nie je potrebné tráviť hodiny digitalizáciou koláčov a ďalších koláčov faktúr. Súbory, ktoré boli predtým vytlačené, sa teraz nachádzajú vo formáte XML.

A tak, ako ekonomickejšia a udržateľnejšia alternatíva k faktúre, je NF-e automaticky uložený v systéme vašej spoločnosti a v oficiálnom systéme štátnej pokladnice, čím sa okrem optimalizácie prevádzkových činností podniku zabezpečuje väčšia transparentnosť údajov. , čo šetrí čas a prekročenie nákladov.

Sú faktúry a faktúry to isté?

Vo všeobecných riadkoch, odpoveď je nie, pretože faktúra má v porovnaní s kupónom určité praktické rozdiely. Faktúra, ktorá je náhradou za starú zákaznícku faktúru, je určená konečnému maloobchodnému spotrebiteľovi a slúži na formalizáciu a právnu legitimáciu nákupu.

Tento poukaz vydáva špeciálna fiškálna tlačiareň, tzv Vydavateľ daňového dokladu a je ekvivalentná faktúre na všetky účely preukázania daní, ktoré sa majú zaplatiť.

Vytlačenie daňového dokladu preukazuje uskutočnenie predaja. Jeho identifikácia je jednoduchá, keďže pojem „daňový kupón“ je uvedený v hornej časti dokumentu. V tomto prípade tí, ktorí nakupujú tovary alebo služby, majú svoj nákup formalizovaný. V dôsledku toho nie je nezvyčajné, že firmy a obchody pri každom nákupe odovzdajú spotrebiteľovi dva doklady: bankovku a kupón súčasne.

Faktúra a daňový kupón: podobnosti a rozdiely

Faktúra aj faktúra sú povinné vydanie vo firmách, časopisoch, predajniach a iných obchodných prevádzkach pri nákupe zo strany spotrebiteľa.

Faktúra však slúži ako záruka za prístup k technickej pomoci alebo na výmenu produktov, keďže prináša kompletné údaje spotrebiteľa. Keď spotrebiteľ chce vrátiť sumu účtovanú za produkt alebo výmena chybného výrobkualebo ak uprednostňujete napríklad inú veľkosť alebo farbu, musíte mať v rukách faktúru, keďže na doklade sú uvedené produkty.

Keďže na daňovom kupóne nie sú uvedené informácie o osobe, ktorá produkt zakúpila v prevádzkarni, prípad môže motivovať k podvodu. Okrem toho so zákonom č. 12 741/12, ktorý informuje občanov o časti daní, ktoré sa platia za každý uskutočnený nákup, sa daňové doklady stávajú prostriedkom kontroly daňového zaťaženia, ktoré sa prenáša na štát.

Aby mal spotrebiteľ väčšiu istotu, vždy, keď chce garantovať výmenu poškodených alebo exspirovaných výrobkov, je dôležité skontrolovať si dane, ktoré zaplatí za ich nadobudnutie a mať stále overenú formalizáciu svojho nákupu prostredníctvom žiadosti o faktúru a daňovú faktúru v obchodnej prevádzke.

DANFe a bezpečnosť rozpracovaného tovaru

Hlavnou funkciou je Pomocný doklad elektronickej faktúry, známejší ako DANFe zhrnúť najdôležitejšie údaje na faktúre. Nedajte sa však pomýliť, DANFe nemôže byť priamou náhradou faktúry, pretože len faktúra má právnu platnosť.

V tomto zmysle je hlavnou funkciou DANFe používať čitateľnú verziu faktúry, keďže v prípade digitálnej podoby sú na dekódovanie súboru potrebné špecifické nástroje vzhľadom na jeho formát XML.

Vo všeobecnosti DANFe sprevádza virtuálny nákupný tovar a poskytuje najzákladnejšie informácie o produkte a kupujúcom. Preto je DANFe a ochranný dokument tovaru v prípade kontrol je predsa tovar bez deklarácie hodnoty necertifikovaný a legitímny tovar.

V pomocnom doklade faktúry musíte nájsť:

  • Prístupový kľúč pre virtuálnu konzultáciu NFe;
  • Čiarový kód;
  • údaje o kupujúcom;
  • Údaje o spoločnosti;
  • Hodnota tovaru.

Teraz, keď už poznáte základné rozdiely medzi faktúrou a daňovým kupónom, povedzte nám v komentároch: požadujete tieto doklady pri každodenných nákupoch alebo pri drahších produktoch, ktoré podliehajú výmene alebo vráteniu?

About admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *