Krok za krokom ako pracovať s online predajom

Od marca sa viacerým spoločnostiam podarilo prekonať krízu otvorením predajného frontu na internete. Elektronický obchod bol definitívne konsolidovaný a predaj online sa stal požiadavkou na odlíšenie a prežitie.

Údaje Brazílskej asociácie elektronického obchodu (ABComm) ukazujú, že od začiatku krízy, v polovici marca, začalo online predaj 107 000 nových obchodov. Zo 135 000 aktívnych virtuálnych obchodov má Brazília teraz 242 000 a tento počet neustále rastie.

Nie je to náhodou. Veľká časť klientely stále uprednostňuje nakupovanie v pohodlí domova, aby sa nevystavila rizikám. Dokonca aj pri poklese počtu prípadov Covid-19 má toto správanie tendenciu konsolidovať sa kvôli jednoduchej veci. Predajne, ktoré sa dokážu prispôsobiť novej realite a rýchlejšie prekonať krízu, vychádzajú dopredu a dobývajú cenný segment trhu.

Podľa prieskumu Ebit/Nielsen bolo v prvom polroku zaregistrovaných 90,8 milióna objednávok, o 39 % viac ako v predchádzajúcom roku. V dôsledku toho tržby z virtuálnych obchodov vzrástli za toto obdobie o 47 % a dosiahli 38,8 miliardy R$ – najvyšší nárast za 20 rokov. Stále sa stavíte, že sa veci vrátia do starých koľají?

Teraz, keď ste pochopili dôležitosť virtuálneho obchodu, musíte sa pýtať: „ale kde mám začať?“ To je bežná pochybnosť a v skutočnosti sa mnohí podnikatelia snažia v tomto smere robiť kroky väčšie ako ich nohy. Rozdeľujeme sa nižšie šesť krokov aby ste mohli začať predávať online pravidelne a udržateľne. Sledujte a majte dobrý predaj.

1. Usporiadajte dom

Všetko to začína zvnútra. Po prvé, na začatie predaja online je absolútne nevyhnutné mať ERP, nazývané aj integrovaný manažérsky softvér. „Ach, ale náklady sa veľmi zvýšia,“ možno si pomyslíte. Predstavte si však, že si otvoríte internetový obchod a zrealizujete 10 predajov za jeden deň. Pri každom z týchto 10 predajov budete musieť prejsť na webovú stránku radnice a vystaviť faktúru.

Potom musíte zaplatiť daňovým sprievodcom a počkať na potvrdenie platby. Dovtedy všetkých 10 zákazníkov opustilo nákup a vy ste vynaložili obrovské ľudské a časové náklady na vykonávanie zbytočných procesov. Jeden integrovaný softvér to všetko robí automaticky za pár sekúnd a bez chýb.

Prijatím ERP budete môcť tiež zefektívniť všetky interné procesy vašej spoločnosti, od zásob až po recepciu. Okrem toho je možné systém integrovať do internetového obchodu, ako sme vysvetlili v nedávnom príspevku.

2. Poznať publikum

Viac predáte len vtedy, ak viete, komu predávate alebo chcete predať. Ak už máte rozpracovanú operáciu, je oveľa jednoduchšie pochopiť, čo vaši zákazníci hľadajú. Ak však stále uvažujete o otvorení internetového obchodu, musíte si urobiť prieskum, kto sú vaši potenciálni zákazníci a prečo by si kúpili váš produkt.

Porozprávajte sa s ľuďmi, ktorí už nakupujú vo vašom obchode, a požiadajte ich, aby sa zaregistrovali na vzťahový systém (CRM). S týmito údajmi môžete spustiť niekoľko cielených akcií. Na uľahčenie pochopenia a skrátenie výkladu použijeme príklad.

Povedzme, že vlastníte obchod so zvieratami. Jeho hlavní zákazníci bývajú v okruhu 5 km a uprednostňujú nákup základných vecí, ako je krmivo pre zvieratá. Jeden z týchto zákazníkov má psa a mesačne nakúpi v priemere 3 kg balenie krmiva. S jeho kontaktnými údajmi si môžete naplánovať odoslanie správy vždy, keď sa dávka zakúpená na začiatku mesiaca blíži k vyčerpaniu.

Tento typ akcie generuje opakované predaje, čo je skutočný hrniec zlata pre každého, kto potrebuje predávať online.

Ďalším tipom je ísť po ľuďoch, ktorí sa presne nezhodujú s typom ľudí, ktorí zvyčajne nakupujú vo vašom obchode, no môžu sa stať vernými zákazníkmi. Napríklad predaj fitness produktov ľuďom, ktorí sú dosť sedaví a nedbajú na zdravie – majú problém, ale ešte o tom nevedia. Je na vás, aby ste túto potrebu predvídali.

Ako? upravte správu a počkajte, kým k vám zákazník príde. Použite nástroje marketingu obsahu (ako sú blogposty a e-mailové informačné streamy) na zapojenie sa s osobou a ukážte, že rozumiete jej problémom a bolestiam – najprv na produkt netlačte, dodávajte iba informatívny obsah a vzdelávanie. V určitom bode vyhľadá vašu spoločnosť, aby vyriešila situáciu, v ktorej sa nachádza.

3. Vytvorte mix produktov na predaj online

Nie všetky položky, ktoré predávate v kamennom obchode, sa nevyhnutne musia predávať online. Je potrebné pochopiť, čo zákazníci nakupujúci online hľadajú a či existujú rozdiely vo vzťahu k zákazníkom v kamennom obchode.

Prečo však jednoducho nevyexportovať všetky produkty už zaregistrované v ERP na platformu? Nie je práca automatická? Čiastočne je to možné. Pamätajte však: informácie obsiahnuté v integrovanom systéme slúžia na vnútornú kontrolu. Na druhej strane položky internetového obchodu musia byť prispôsobené tak, aby prilákali zákazníkov – to zahŕňa použitie techník SEO a prispôsobenie jazyka.

Ak robíte prvé kroky v elektronickom obchode, definujte a obmedzený mix položiek predávaných výhradne online a postupom času rozširovať sortiment produktov. Mnohé z nich ani nebude potrebné pre nízky dopyt sprístupniť.

4. Vytvorte kampane zamerané na predaj

V druhej téme sme hovorili o tvorbe obsahu na prilákanie potenciálnych zákazníkov, no to nevylučuje potrebu vytvárať online kampane zamerané na predaj. Mnoho podnikateľov sa chytí do pasce metriky márnostičo sú hodnotenia Páči sa mi, komentáre a zdieľania na vylepšených príspevkoch.

Je zaujímavé sledovať, ako reaguje verejnosť, ale ak nič z toho nepovedie k tomu, na čom záleží – predaju – budete mať veľmi nízku návratnosť investícií a pravdepodobne budete plytvať peniazmi. Väčšina „páči sa mi“ nikdy nepovedie k zaregistrovaniu zákazníkov vo vašej základni.

Preto sú dôležité tri opatrenia. Po prvé, pri vytváraní reklám na zobrazovanie v službe Google Ads a sociálnych médiách majte na pamäti cieľ. Nevytvárajte správy na „zaujatie“, ale na predaj vášho produktu. Po druhé, inteligentne zacieľte na svoje publikum, aby sa vaša reklama nezobrazovala ľuďom, ktorí nemajú záujem – to je využitie algoritmu sociálnych médií vo svoj prospech.

Nakoniec použite správne metriky zmerajte ROI. Namiesto toho, aby ste sa len pozerali na reakcie divákov na príspevok, pozrite sa na tržby a odkiaľ prišli.

5. Preskúmajte trhoviská

Mercado Livre, Magazine Luiza, B2W a niekoľko ďalších významných hráčov na trhu elektronického obchodu ponúka predajnú platformu, kde maloobchodníci nemusia investovať do marketingu. Tieto platformy sa nazývajú trhoviská. Tam má váš internetový obchod „tvár“ platformy a všetok marketing – SEO, reklamy, sociálne siete a dokonca aj nákup médií na iných stránkach – robí spoločnosť – samozrejme za poplatok, ktorý platí skladník. čo je medzi 15 % a 25 % príjmov.

Tiež sa nemusíte starať o spôsoby platby, stačí umiestniť svoje produkty, zabezpečiť dodávku a obslúžiť zákazníka. Vzostup trhovísk prinútil mnohých ľudí premýšľať, či je lepšie mať internetový obchod alebo obchod hostený na doméne významného hráča na trhu.

Skutočná otázka znie: prečo nie? oboje?

Na trhoviskách budete mať prístup k zákazníkom, ktorí by sa pravdepodobne nedostali do vášho obchodu prostredníctvom vášho vlastného marketingového úsilia. Finančne sa nedá konkurovať miliardárskym konglomerátom. Trh však môžete použiť na predaj svojich produktov, ako aj na prilákanie nových zákazníkov a nadviazanie vzťahu s nimi.

Napríklad pri odosielaní nákupu zákazníkovi vložte kartu, ktorá ho pozýva na návštevu vášho obchodu a registráciu – funguje aj zľavový kupón. Pokiaľ ide o služby a vzťahy, môžete súťažiť s gigantmi a dokonca si vybudovať výhodu.

6. Nadviazať vzťah so zákazníkmi

Nakoniec spravujte zákaznícky servis profesionálne. Ukážte, že rozumiete jeho potrebám, že si pamätáte, čo naposledy kúpil a opýtajte sa ho, či bol s produktom spokojný.

Ako sme povedali vyššie, Opakovanie je kľúčom k ziskovosti. Náklady na akvizíciu (CAC) zákazníka, s ktorým už máte vzťah, sú oveľa nižšie ako prilákanie, presvedčenie a predaj novému kupujúcemu.

Toto všetko bude fungovať len vtedy, ak sa budete môcť spoľahnúť na obchodných partnerov, ktorí majú záujem o rast vášho obchodu, nielen o predaj produktov. Vyberte si riešenia a spoločnosti, ktoré majú a poradný profil, ktorí vás vedia usmerniť v súvislosti s krokmi vytvárania virtuálneho obchodu a úpravami, ktoré je potrebné vykonať pred spustením prevádzky. Predaj online je nevyhnutný pre prežitie vášho podnikania, ale riadenie tohto nového frontu musí byť vykonané profesionálne.

About admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *