Kuidas kaitsta oma äriideed

Kuidas kaitsta oma äriideed? Kuidas leida investoreid ilma seda ära andmata? Kuidas saada inimesi minuga liituma, ilma et oleksin neile sellest kõigest rääkimata? Mis siis, kui nad varastavad mu idee?

Siin on karm tõde oma äriideede kaitsmise kohta.

Teil ei ole oma ideed ja te ei saa seda müüa.

Sa ei oma oma ideed. Idee on nagu suvetuul – võite seda nautida, võib-olla kasutada seda oma tuuleveski või purjeka toiteks, kuid te ei saa seda omada. Ja te ei saa seda varastada. Idee on nagu hea nali – kellegi teise nalja kasutamine ei ole selle varastamine.

Jah, sellest reeglist on harvad erandid. Erandiks on see, et saate patenteerida leiutist, autoriõigust loovteosele (laulud, filmid, raamatud, tarkvara) ning kaubamärgiga tähistada kaubanduslikku fraasi, pilti, heli või videot. Selles artiklis ma nende eranditega ei tegele. See on kõik mõneks muuks ajaks.

Oluline märkus: idee jagamine tähendab selle loovutamist.

Sa ei saa ideed müüa; esimene põhjus on see, et te ei oma seda. Teine põhjus on see, et te ei leia kedagi, kes seda ostaks.

Kui te mind ei usu, tehke hea veebiotsing. Tuhanded inimesed – ei, ilmselt miljonid – ütlevad (või postitavad), et neil on suurepärane idee, mida nad soovivad müüa olemasolevale ettevõttele. Ja te ei leia midagi, mitte ühtegi näidet selle kohta, et ettevõte tegelikult idee ostab. Ettevõtted ostavad ettevõtteid, tooteid, veebisaite, tarkvara, tõukejõuga idufirmasid ja aeg-ajalt idufirmasid, kellel on vaid idee ja meeskond, aga mitte ideid.

Ja siin on ka see: Kõik ideed on enne elluviimist suurepärased.

Niisiis, tehke seda otse: see, mida peaksite selle ideega tegema, on sellega äri loomine. Lisa väärtust. Koguge meeskond, asuge tööle. Hankige klientide kohustusi, varajast müüki ja veojõudu.

Tõesti hirmutav… ja mis siis? Ära tee midagi? Alla andma?

Tõsiselt, kui arvate, et saate oma idee sellisena müüa, lõpetage selle postituse lugemine. Ma ei kirjuta seda teile. Sa raiskad oma aega. Ettevõtted ja inimesed, kes seda unistust täidavad, on peaaegu kõik lihtsad petturid. Ainsad erandid sellest reeglist on mõned seaduslikud ettevõtted, mis aitavad leiutajatel patente taotleda ja neid turustada – ja see artikkel ei puuduta patente.

Kui aga olete valmis oma idee elluviimi töötama, siis lugege edasi. Tahan aidata teil seda kaitsta nii palju kui võimalik, samal ajal kui te seda edasi arendate. Seda tasub arutada.

Ära lase kassi kotist välja.

Esimene asi, mida sa oma suure ideega teed, on vait. Laenake kõigist nendest spioonifilmidest ja võtke kasutusele teadmisvajaduse poliitika, mis hõlmab seda, kellega ja kui palju jagate. Pidage meeles, et inimesed, kes teie ideed kuulevad ja enne teid teostavad, ei varastanud teie ideed; nad hukkasid selle.

Nad väärivad võitu. Ja kui sa ei teinud midagi peale rääkimise, väärid sa kaotamist.

Järgmine asi, mida teha, on välja selgitada, kes seda teadma peab, ja rääkige neile inimestele, kuid hoolikalt ja asjakohaselt. Kui saate oma idee üksi ellu viia, tehke seda. Kui vajate selle loomi meeskonda, koguge oma meeskond hoolikalt kokku. Rääkige inimestega ükshaaval. Alusta inimestest, keda usaldad. Enne kogu idee jagamist tundke neid kõigepealt nende huvides.

Keda saab usaldada?

Ärge sattuge paranoili – te ei kogu kunagi meeskonda, kui te ei saa oma ideed kellelegi usaldada. Seaduslikud investorid ei varasta teie ideed; nad vajavad elluviimi meeskondi, mitte alasti ideid (pidage meeles, et ideel pole väärtust; töö annab sellele väärtuse ja mõnikord annab meeskond sellele väärtuse).

Olen nüüd tegutsenud rohkem kui 30 aastat ja olen saavutanud palju edu moraalse ja eetilise kohustuse täitmisel otse silmast silma. Küsides: “Kas ma saan selle teile usaldada?” ei ole raudselt kaetud lahendus, kindlasti; nii paljud inimesed annavad saladusi ilma isegi halbade kavatsusteta.

Moraalsed ja eetilised kohustused rikutakse, aga ka juriidilised ja kirjalikud kohustused, eriti ideede ja mitteavaldamise osas. Ja mõnikord kahtlustan, et otse-silma-meetod on siduvam kui kirjades esitatav seaduspärasus (aga see on ainult mina ja ma ei ole advokaat). Rääkimata sellest, kas on võimalik, et mõned inimesed tõlgendavad väidetavalt siduvat dokumenti mängureeglina, millest mööda hiilida?

Kasutage investorite ja investorirühmadega mõistust. Ma olen tõesti tõsine, et seaduslikud investorid ei varasta teie ideed, kuid teisest küljest võib 30-liikmelise või enama investori grupi poole pöördumisel tekkida leke. Vaatamata kõikidele headele kavatsustele, kui grupp inimesi kuulab, vähenevad kohustused. Arutage seda vähemalt kiiresti rühmaga, et tõstatada huvide konflikti võimalus.

Kui kaks ülaltoodud lõiku kõlavad halvasti, on hea. Sellepärast ma ütlengi, et ole vait ja tegele ainult vajadusega. Riskid on olemas, aga see tuleb territooriumiga kaasa. Sa ei saa hoida ideed saladuses ja seda samal ajal ellu viia, kuid võite olla tark, kui palju te ütlete.

Kas peaksite selle seaduslikuks muutma?

Mõned seaduslikud eksperdid nõuavad, et inimesed allkirjastaksid konfidentsiaalsus- ja mitteavaldamise dokumente, enne kui nendega midagi jagate. Nad on sageli advokaadid, aga mina mitte; nii et nad ehk teavad paremini.

Ma ütlen, et tee, mis suudad. Lõpetage seaduslik lõpp, kui see on praktiline, kuid ärge usaldage seda. Ärge arvake, et see lahendab probleemi.

Te ei saa kunagi seaduslikul investoril enne esitlust alla kirjutada ühele neist dokumentidest. Kui investor nõustub mitteavaldamisega, on ta lihtsalt välistanud terve äriklassi, millesse ta ei saa kunagi investeerida ilma kohtumenetlust riskimata. Nad lihtsalt ei tee seda.

Ja ma arvan, et paljud inimesed, keda võiksite meeskonnaliikmetena soovida, tõrjuksid enne sellest rääkimist juriidilisele dokumendile alla kirjutamist. Ma teeksin.

Teisest küljest viivad teatud olukorrad, näiteks koostöö alustamine ärireklaami tegeva äriliitlasega või müüjatega töötamine, peaaegu loomulikult dokumentide mitteavaldamiseni ja konfidentsiaalsuseni. Mõnes olukorras eeldavad inimesed, et allkirjastavad need dokumendid enne tehingu arutamist.

Töötage koos kogenud väikeettevõtte või ettevõtlusadvokaadiga, kes selle saab. Laske oma advokaadil öelda, millal kõigepealt allkirjad hankida ja millal mitte. Ja kui advokaat ütleb, et teil on vaja potentsiaalsetel investoritel enne pakkumise alustamist alla kirjutada, siis vahetage advokaati.

Alumine rida: ärge rääkige sellest. Tee seda.

Oma aastakümnete jooksul äritegevusega olen näinud tuhandeid potentsiaalseid idufirmasid, kes on liigsest salatsemisest rööpast välja jooksnud, ja mitte ükski ei kuku läbi, kuna nende idee varastati.

Ärge olge ideede kõhukinnisusega kimpus, muretsedes selle pärast, kes teie idee varastab. Alustage ja looge ettevõte. Olge oma idee kaitsmisel tark, kuid mõistke, et kui te ei riski jagamisega, vähenevad teie võimalused palju.

About admin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga