Mis on sotsiaalne ettevõte?

Sotsiaalset ettevõtet määratleb tema missioon, täpsemalt see, et see annab positiivse panuse sotsiaalsesse eesmärki. Seetõttu võib sotsiaalse ettevõtte struktuur olla erinev. Mittetulundusühingud on kindlasti sotsiaalsed ettevõtted, kuid paljud kasumit taotlevad ettevõtted kuuluvad sellesse kategooriasse, tehes teadliku otsuse keskenduda altruistlikule eesmärgile, mitte kasumi maksimeerimisele. Muidugi on ka viise, kuidas moodustada sama ettevõtmise nii tulunduslik kui ka mittetulunduslik haru. Juriidilise struktuuri osas on sotsiaalsetel ettevõtetel palju valikuvõimalusi.

Sotsiaalsete ettevõtete liit pakub järgmist määratlust:

„Oma algusaegadel tuvastati sotsiaalsete ettevõtete liikumine peamiselt mittetulundusühingutega, kes kasutasid oma missiooni täitmi ärimudeleid ja teenimisstrateegiaid. Tänapäeval hõlmab see ka kasumit taotlevaid ettevõtteid, mille juhteesmärk on sotsiaalne. Missioon on esmane ja põhiline; Organisatsiooniline vorm on strateegiline küsimus selle kohta, mis aitab kõige paremini edendada sotsiaalset missiooni.

Kuidas näeb välja sotsiaalne ettevõte?

Suurepärane näide sotsiaalsest ettevõttest on Empowerment Plan – organisatsioon, mis palkab praegu kodutute varjupaikades elavaid inimesi, et luua kombineeritud talvemantel, magamiskott ja üleõlakott, mis seejärel Detroidi kodututele tasuta jagatakse. tasuta. See hõlmab sotsiaalselt kasulikku missiooni tootmisharuga, mis toodab kasulikku toodet oma sihipärasele demograafilisele rühmale, pakkudes samal ajal ka otseselt tööd selle demograafilise rühma liikmetele.

Harvard Business Review andmetel saavad enamikus USA osariikides tulundusettevõtted annetusi vastu võtta ja mittetulundusühingud teenivad tulu, mis lükkab ümber müüdid, et mittetulundusühing ei saa raha teenida või kasumit taotlev ettevõtmine jääb annetustest ilma. Nad märgivad ka, et pärast 2007. aasta majanduslangust – kui USA majanduse jaoks üldiselt paistis olukord sünge olevat – langes USA heategevustoetus vaid 10 protsenti. Lõppkokkuvõttes saate kasutada kumbagi struktuuri või otsustada moodustada eraldi üksused, mis teenivad sama eesmärki erineval viisil ja koos töötades.

Naine töötab Nigeeria ahjutehases (instove.org kaudu).

Üks sotsiaalne ettevõte, mis seda mudelit kehastab, on InStove, organisatsioon, mis valmistab jätkusuutlikult maailma kõige tõhusamat ahju, mida kasutatakse peamiselt arengumaades, kus fossiilkütuseid ja elektrit napib ning pikkade vahemaade läbimine puidu kogumi võib olla ohtlik. Siin USA-s on see 501(c) (3) mittetulundusühing, kuid tänu oma pühendumusele jätkusuutlikkusele teeb ta nüüd koostööd kohalike kogukondadega, et moodustada nende riikides eraldi ahjutootmistehased. InStove pakub nii tõhusate ahjude tehnoloogiat kui ka vahendeid jätkusuutlike töökohtade loomi.

Üldiselt on ekspertide üksmeel selles, et sotsiaalse ettevõtte struktuur peaks olema otsustatud selle järgi, mis organisatsiooni kõige paremini teenib, hõlbustab selle heategevuslikku missiooni ja loomulikult hoiab seda jätkusuutlikuna. “Meie parim võimalus maailma paremaks muuta on leppida kokku, et ettevõtete struktuuride valik tuleks teha täielikult sotsiaalse mõju teenistuses,” ütleb sotsiaalsetesse ettevõtjatesse investeeriva mittetulundusühingu Echoing Green stipendiumiprogrammide asepresident Rich Leimsider. .

Uurime mõnda populaarset sotsiaalse ettevõtte jaoks kasutatavat struktuuri:

Mittetulundusühingud

Mittetulundusühingutel on selged sotsiaalsed missioonid ja nad ei ole kasumipõhised. Nad peavad vastama oma organisatsioonilise struktuuri spetsiifilistele juriidilistele nõuetele ja tõendama oma rahastamise läbipaistvust. See muidugi ei tähenda, et mittetulundusühingud suudavad jätkusuutliku ettevõtte loomi tulu teenida, kuid see tähendab, et ülejääk kantakse kohe kassasse tagasi. Ameerika Ühendriikides kasutab enamik mittetulundusühinguid 501(c)(3) struktuuri, mis võimaldab organisatsioonil olla maksuvaba ja nõuab regulaarset aruandlust IRS-ile. Igas USA osariigis on osariigi heategevusametnik, kellega saab lisateabe saami ühendust võtta.

Kasumit teenivad üksused:

L3Cs ehk madala kasumiga piiratud vastutusega äriühing

L3C-d ehk madala kasumiga piiratud vastutusega ettevõtted on üks USA juriidilise struktuuri vorme, mida sotsiaalsed ettevõtted võivad kasutada. L3C on LLC-i variant, mis on põhimõtteliselt mittetulundusühingu ja kasumit mittetaotleva ettevõtte hübriidvorm. Organisatsioon on loodud nii, et see saaks üldiselt toimida nagu LLC, võttes samal ajal juriidiliselt vastu sihtasutuse toetusi organisatsiooni sotsiaalselt kasulike eesmärkide tõttu. L3C-d loodi esmakordselt 2008. aastal ja on praegu seaduslikud ainult Illinoisis, Kansases, Louisianas, Maine’is, Michiganis, Põhja-Dakotas, Rhode Islandis, Utah’s, Vermontis ja Wyomingis, samuti Montana Crow Indian Nation’i föderaaljurisdiktsioonides, ja Oglala siuude hõim.

B korp

Välisrõivaste ettevõte Patagonia on sertifitseeritud B-ettevõte.

B-korpused on ettevõtted, mis on kasumit taotlevad, kuid läbivad sertifitseerimisprotsessi, mida haldab sõltumatu kolmanda osapoole mittetulundusühing B Lab, et saaks avalikult näidata, et nende äri on keskendunud sotsiaalsele missioonile. Sertifitseerimisprotsessi etappe saate vaadata siit. B-korpuse sertifikaat on saadaval kogu maailmas ja praegu on sertifitseeritud B-korpusi 34 riigis üle maailma.

Kasuettevõtted

Benefit Corporation on ettevõtte juriidiline struktuur, nagu on L3C või LLC. Benefit Corporationid ei pea olema sertifitseeritud, kuid nad peavad tegema avalikult kättesaadavaks oma sotsiaalsete ülesannete täitmise võrreldes kolmanda osapoole standardiga. Benefit Corporationi põhiidee seisneb selles, et see on kasumit taotlev mittemaksuvaba üksus, mis on juriidiliselt võimeline rõhutama oma seatud sotsiaalseid või keskkonnaeesmärke enne aktsionäride kasumi maksimeerimist.

Maryland oli esimene USA osariik, mis võttis selle struktuuri kasutusele 2010. aastal. Praegu on see struktuur saadaval Arkansas, California, Colorado, Delaware, Florida, Hawaii, Illinois, Louisiana, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Oregonis, Pennsylvania ja Rhode Island, Lõuna-Carolina, Vermont, Virginia ja Washington DC ning paljude teiste osariikide seadusandlus on ootel.

Aga meie ülejäänud?

Maailm on täis võimalusi positiivselt mõjutada. Sotsiaalsed ettevõtted on tegelikult määratletud nende missiooni ja saavutuste, mitte nende juriidilise struktuuri järgi, nii et reaalselt võib iga ettevõte otsustada muutuda sotsiaalselt mõtlevaks ja läbipaistvaks ning pühenduda ühise heaolu nimel töötamisele. Huffington Post teatab, et 2012. aasta seisuga olid 31 protsenti end sotsiaalsete ettevõtetena määratlenutest LLC-d. Mõned ettevõtete juhid väidavad, et iga hea ettevõte võib olla sotsiaalne ettevõte.

Sotsiaalne ettevõte: parema tuleviku ehitamine

“Definitsioon [of success] on laienenud, et hõlmata maailmale millegi panustamist.

Paljudele silmapaistvatele ettevõtjatele ja mõjule keskendunud investoritele on sotsiaalselt mõtlevad ettevõtted tuleviku suund. Palo Alto Software’i asutaja Tim Berry kirjeldab tunnet, et “ettevõtte alu olev lugu, selle taga olevad inimesed ja väärtused on praegu olulisemad kui varem.” Sotsiaalse ettevõtte Tom’s Shoes tegevjuht Blake Mycoskie ütleb, et ta räägib ettevõtjate ja noortega üle USA ning märkab muutust arvamustes, mis on edu tänapäevases, globaalselt ühendatud maailmas. “Määratlus on laienenud, et hõlmata maailmale millegi panustamist ning oma tingimustel elamist ja töötamist,” ütleb Mycoskie.

Arvestades, et kõigist olemasolevatest USA sotsiaalsetest ettevõtetest moodustati 60 protsenti pärast 2006, neil võib lihtsalt midagi olla.

Seotud artiklid Bplansi kohta:

Täiendav soovitatav lugemine:

Blake Mycoskie alustage midagi, mis on oluline

See raamat, mille on kirjutanud sotsiaalse ettevõtte Tom’s Shoes asutaja, on täis näpunäiteid oma ettevõtte paremaks muutmi.

Bcorporation.net

Sellel saidil on palju teavet B-korporatsioonide kohta, alates üksikasjadest selle kohta, kes sertifitseerimise heaks kiidab, kuni protsessi etappideni ja sellega seotud õigusaktideni, sealhulgas näpunäiteid rahvusvahelistele ettevõtetele ja neile, kes tegutsevad täielikult väljaspool Ameerika Ühendriike.

Ühendkuningriigi sotsiaalne ettevõte

Ressurss neile, kes soovivad luua Ühendkuningriigis sotsiaalseid ettevõtteid.

Kas teie arvates laieneb edu määratlus sotsiaalsele ettevõtlusele? Kui maailm muutub üha tihedamaks, kas ettevõtetel on kohustus teha head? Jagage oma mõtteid kommentaarides!

About admin

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga