pozrite sa na hlavné výzvy tohto odvetvia!

Čas čítania: 4 minútMóda a odevný sektor je jedným z najpohyblivejších odvetví našej ekonomiky. Napriek kríze, ktorá zabrzdila rast viacerých obchodníkov a odevných firiem, od roku 2018 mnohí podnikatelia zaznamenali diskrétne oživenie.

Čísla sektora sú však dosť výrazné. Podľa údajov IEMI (Market Intelligence) bolo v roku 2018 v krajine viac ako 149 000 maloobchodných predajní s módou – a v roku 2017 sektor spracoval ročné výnosy 220 miliárd BRL, čo znamenalo rast o 8 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Ale tí, ktorí pracujú v tejto oblasti, vedia, že napriek týmto číslam nie je všetko „kvety“. Je veľa výziev a ťažkostí, ktoré treba prekonať. Chcete lepšie porozumieť segmentu módy a odevov a vyzdvihnúť svoje podnikanie? Pokračuj v čítaní!

Aké sú hlavné výzvy v módnom a odevnom segmente?

Trh s módou a odevmi je pomerne široký, pretože má niekoľko maloobchodných predajní (napríklad špecializované len na módu, obchody s viacerými značkami a obchodné domy). Okrem nich sú to aj odevy v rôznych odvetviach, ako je móda pre dospelých, dámska a pánska, detská a mládežnícka, plážové oblečenie, spodná bielizeň atď.

Vzhľadom na toľkú diverzifikáciu môžu byť výzvy pre každý segment väčšie alebo menšie. Rovnako ako môžu byť určité ťažkosti spoločné pre určité oblasti ako pre iné.

Vo všeobecnosti môžeme uviesť najčastejšie ako:

tvrdá vnútorná konkurencia

Pri veľkom počte spoločností (obchodov aj odevov) je nepopierateľné, že konkurencia v módnom a odevnom segmente je tvrdá. A podľa odborníkov v tejto oblasti to ďaleko presahuje len hľadanie lepších cien.

Dnes sú spotrebitelia oveľa náročnejší a chcú, aby miesta predaja ponúkali vynikajúcu atmosféru, skvelé služby, rozmanitosť produktov, neustále inovácie a diferencovaný dizajn.

medzinárodná súťaž

Akoby nestačila veľká vnútorná konkurencia, už pár rokov sa musia podnikatelia v sektore potýkať so zvýšeným dopytom po medzinárodných produktoch, najmä z ázijského trhu.

Extrémne nízke ceny a jednoduchý dovoz týchto položiek cez internet znamenali, že mnohí manažéri museli prehodnotiť svoje produkty a značky, aby udržali krok s konkurenciou a poskytli koncovým zákazníkom kvalitu za dostupnú cenu.

pohyb na trhu

Trh s módou a oblečením je veľmi pravdepodobne jedným z tých, ktoré sa najviac menia. Len za jeden rok existujú značky, ktoré uvádzajú na trh až 9 kolekcií. Čo nakoniec skomplikuje odevy, ktoré sa zaoberajú dodatočnými výdavkami pre obchodníkov pri likvidácii všetkých produktov.

Tvárou v tvár nedávnej ekonomickej recesii mnohé značky „zmenšili“ počet kolekcií. Cieľom bolo znížiť výrobné náklady a logistiku dodávok. Stále však musíme pokračovať v inováciách. Zákazníci sú totiž čoraz viac povedomí (hlavne vďaka internetu) a chcú v obchodoch a kolekciách značiek, ktoré konzumujú, nájsť nové produkty.

Udržateľnosť

Udržateľnosť je pojem, ktorý je na vzostupe. A mnohí spotrebitelia začali prehodnocovať svoj vzťah k značkám a rozhodli sa pre tie, ktoré majú menší vplyv na životné prostredie.

Móda a odevný sektor je stále jedným z tých, ktoré majú veľký vplyv na prírodu. Najmä pokiaľ ide o priemysel, ktorý používa neekologickú kožu a džínsy (ktoré pri výrobe spotrebujú veľa vody).

Niektoré značky preto už hľadajú udržateľnejšie spôsoby výroby svojich kolekcií. Cieľom je rešpektovať požiadavky spotrebiteľov a podporovať trvalo udržateľný rozvoj.

Zvýšenie nákladov na suroviny a dolár

Pred niekoľkými rokmi bol dolár kótovaný za 1,80 R$. Dnes je táto hodnota takmer o 70 % vyššia. To znamená väčšie výdavky na stroje, dovážané suroviny a ďalšie technológie, čo sťažuje mnohým odevným firmám.

V tomto zmysle mnohé národné priemyselné odvetvia investovali do nákupu brazílskych strojov a surovín, čím sa znížila produktivita. Stojí za zmienku, že dnes je národný trh veľmi dobre vybavený a z hľadiska kvality neponecháva nič neuspokojivé pre dovážané produkty.

Transformácia spotrebiteľského správania

Na záver nemôžeme nespomenúť zmeny v správaní spotrebiteľov, ktoré pociťujú podnikatelia z rôznych odvetví.

V oblasti módy a oblečenia je vidieť, že spotrebitelia sú viac „globálni“ a „vyladenejší“. Deje sa tak vďaka internetu a vzostupu módnych blogerov a digitálnych influencerov.

Je teda ľahké udržať si prehľad o tom, čo sa deje na hlavných módnych trhoch, akými sú napríklad Miláno, Paríž, NY a Londýn. To vedie k tomu, že od podnikateľov sa vyžaduje čoraz viac kreativity a inovácií, aby držali krok so všetkými trendmi.

Internet tiež umožnil zákazníkom získať viac informácií o produktoch a značkách, ktoré konzumujú. Z čoho, samozrejme, bolo nevyhnutné hľadať etickejšiu komunikáciu a výrobné prostriedky v rámci právnych, morálnych a environmentálnych požiadaviek.

Ako môžem prekonať tieto výzvy a dať svojmu podnikaniu vyniknúť?

Tvárou v tvár toľkým výzvam sa mnohí podnikatelia cítia znepokojení. Veď ako ich prekonať a dať vyniknúť svojmu biznisu?

Kreativita a inovácia sú naďalej mimoriadne dôležité, hľadajú riešenia a prispôsobujú svoje podnikanie novým požiadavkám spotrebiteľov. Ak je nákup medzinárodných surovín komplikovaný, viaceré značky sa začali znovu objavovať a využívajú čisto národné produkty. Priniesli väčší apel na udržateľnosť a posilnenie miestnych kultúr, čím si získali nové publikum.

Okrem toho je potrebná efektívnejšia správa, znižovanie nákladov a odpadu, optimalizácia interných procesov a rozhodovanie na základe reálnych údajov z vášho podnikania.

V tomto zmysle sú technológie vynikajúcim spojencom, najmä systémy riadenia. Vďaka nim môžu mať veľké a malé podniky väčšiu kontrolu nad svojimi pohybmi a oddeleniami, integráciou sektorov, automatizáciou úloh, znížením odpadu a zvýšením ziskovosti svojich spoločností.

Neexistuje spôsob, ako napríklad spoločnosť zostať na súčasnom trhu bez presnej kontroly finančného a daňového sektora. Dobrý systém riadenia dokáže automatizovať niekoľko požiadaviek. A to najlepšie: môžete sa uistiť, že vaše podnikanie je aktuálne s daňovými úradmi a vyhnúť sa pokutám a iným nepredvídaným udalostiam, ktoré negatívne ovplyvňujú cash flow.

Teraz už možno poznáte výzvy, ktoré môžu brániť rastu módneho a odevného biznisu. Preto je nevyhnutné správne sa starať o jeho riadenie, znižovať náklady a optimalizovať jeho interné procesy. Dôležité je podporiť rast vašej spoločnosti aj v ťažkých časoch.

Páčil sa vám tento obsah? Hľadáte systém riadenia pre vašu spoločnosť? Spojte sa s ATS Informática a zistite viac o našich riešeniach!

About admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *